TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ. BİZİ ARAYIN 0542 545 66 10
Web sitemize hoşgeldiniz.

Beni arayın

En tecrübeli ve dinamik odyolog ekibiyle birlikte çalışmanın verdiği güveni hissedin.

KVKK gereği iletişim bilgileriniz kesinlikle 3. parti bir firma ile paylaşılmaz. Kullanıcı politikaları

İşitme cihazı kullanırken daha iyi nasıl anlayabilirim?

2021-07-03 15:43:27
İşitme cihazı kullanırken daha iyi nasıl anlayabilirim?

İşitme cihazından maksimimum fayda görmek için gelen sesleri elektirik sinyaline çevirecek iç kulak merkezinin (koklea) sağlıklı olması önemlidir. Burada ki sesleri çeviren tüy hücrelerin ölümü ne kadar fazla ise kişi işitme cihazından o kadar az fayda görmektedir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki işitme cihazı kullanmak buradaki tüy hücrelerinin ve işitme sinirlerinin aktivitesini koruyarak, işitme algınızın maksimum düzeyde kalmasını sağlamaktadır. Bu yüzden işitme kaybınız var ise erken dönemde işitme cihazına başlamak işitme cihazından daha fazla fayda görmenizi sağlayacaktır.

Bir diğer hususta algılamanız çok zayıf ise, kiminle konuşuyorsanız yüzünüzün ona dönerek dudak hareketleri ile gelen sesi birleştirmeye çabalamanızdır. Bu yaklaşım kesinlikle algılamanızı artırmaktadır. Unutulmamalıdır ki işitme cihazı bir ses yükselteçdir. Çevredeki seslerin hepsini belli bir derecede yükseltmektedir. Eğer kalabalık veya gürültülü bir ortamda bulunuyorsanız yüzünüz konuşmacıya dönerek dikkatinizi o kişiye vermeniz anlamanızı kolaylaştıracaktır.

Anlamanızı kolaylaştıracak tavsiyeler:

 • • Dudak okuma, işitme engelli kişilerin konuşmaları izlemelerine yardımcı olan bir seçenektir. Bu yöntemi kullanan insanlar konuşanın ağzını ve vücut hareketlerini izleyerek konuşmaları daha kolay algılayabilmektedir. (Özel eğitmenler dudak okumayı veya konuşmayı okumayı öğrenmenize yardımcı olabilirler.)
 •  
 • • Arkadaşlarınıza ve ailenize işitme kaybınızdan bahsedin. Ne kadar çok arkadaşınız ve aile bireyiniz işitme kaybınızdan haberdar olursa, sizinle ona göre iletişime geçecek işitme kaybınızla baş etmenize o kadar çok kişi yardımcı olacaktır.
  • Arkadaşlarınızı ve ailenizi, konuştuklarında yüzlerini görebilmelerini isteyin. Yüzlerini hareket ettirdiklerini ve onların ifadelerini görürseniz, bu durum onları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.
  • İnsanlardan daha yavaş ve tane tane konuşmalarını isteyin.
  • Bulunduğunuz ortamda aktif olarak dinlemiyorsanız TV'yi veya radyonuzu kapatın.
  • Çevrenizde gürültü olmamasına dikkat edin gürültülere yakın olmak algılamanızı daha da zorlaştırabilir. Örneğin bir restorana giderken, mutfağın yanında ya da müzik çalan bir grubun yanına oturmayın. Arka plan gürültüsü, insanların konuştuklarını anlamanızı zorlaştırır.
  • Daha iyi duymak bir süre herkes için zor olabilir. İnsanları konuşurken izlemeye alışmak ve insanların daha gür ve daha belirgin konuşmaya davet etmeye alışmak zaman alacaktır. Sabırlı olun ve işitme uzmanınızdan danışmanlık almaya devam edin. Daha iyi işitmek bu çabaya değer.

background

İşitme kaybının hayatınızı ne derece olumsuz etkileyeceğini çok iyi biliyoruz. Yanlış bir cihaz tercihinin veya yeterli deneyime sahip olmayan uygulayıcıların bu durumu daha da çıkılmaz bir hale getireceğinin farkındayız. Ücretsiz işitme testimiz için sizi merkezimize bekliyoruz.

Sizi aramamızı ister misiniz?
KVKK gereği iletişim bilgileriniz kesinlikle 3. parti bir firma ile paylaşılmaz. Kullanıcı politikaları

Her kişiye özel işitme cihazlarımız

şimdi incele

ücretsiz ve evde test etme imkanı